Ostatnie realizacje

Tu jesteś

Start > Rośliny > Iglaste > Thuja occidentalis Smaragd - Żywotnik zachodni Szmaragd
Thuja occidentalis Smaragd - Żywotnik zachodni Szmaragd
sobota, 19 września 2009 08:58

Obecnie trwa promocyjna sprzedaż sadzonek tuji szmaragdowej- szczegóły dostępne w dziale SKLEP ROŚLINY IGLASTE.

Opis

Najładniejsza odmiana z żywotników zachodnich o czysto zielonej ,,szmaragdowej,, barwie igliwia, która pozostaje na roślinie nawet w srogie zimy. Dodatkową zaletą tej odmiany jest brak nasion. Rosinie dość szybko przybierając kształt regularnego stożka. W wieku 10 lat osiąga 2 -2,5 metra wysokości. Całkowicie mrozoodporna.

Thuja smaragd zimą.


Wymagania

W ogrodzie bardzo dobrze rośnie w pełnym słońcu jak i w cieniu np. działki leśne. Wymaga kwaśnej żyznej gleby o odczynie pH 4,5 - 5,5 , Tuja bardzo odporna na mróz, dzięki czemu z powodzeniem nadaje się na żywopłoty i szpalery.

Sadzenie

Zalecany rozstaw sadzenia w celu uzyskania gęstego żywopłotu to 60 - 70 cm. Należy pamiętać aby zachować też przynajmniej 60cm odległość od ogrodzenia, aby rośliny nie wrastały w ogrodzenie i nie ulegały uszkodzeniu .
Tuje należy posadzić w kwaśnym torfie lub w specjalnym  podłożu do iglaków. Wykopany dołek zaprawiamy podłożami w ilości ok 10 - 20 litrów.
Po zakończeniu sadzenia dobrze jest wyściółkować ziemię wokół żywotników korą sosnową, poprawi ona strukturę gleby, dodatkowo ją zakwaszając, oraz zatrzymuje wilgoć w glebie, zabezpiecza także przed wzrostem chwastów.

Pielęgnacja

 Nawożenie zaczynamy od połowy kwietnia, następnie drugą dawkę nawozu stosujemy pod koniec czerwca. Dla ułatwienia roślinom przezimowania dobrze jest w połowie września zastosować nawóz jesienny. (nie dotyczy nawozów o przedłożonym działaniu - te stosujemy raz lub dwa razy w roku.)

 W okresie suszy należy bardzo obficie  podlewać rośliny 3-4 razy w tygodniu.
Cięcie
Tuja szmaragdowa bardzo dobrze znosi cięcie oraz formowanie.
 W celu zagęszczenia roślin posadzonych na żywopłot należy raz w roku przyciąć wierzchołek wzrostu, odcinamy ok 3-5 cm.

Cięcie i formowanie przeprowadzamy od kwietnia do sierpnia - nie tniemy jednak roślin w dni upalne.

Zapraszamy na film o cieciu i formowaniu roślin

Choroby
Tuje szmaragdowe  zalicza się do jednych z najbardziej odpornych roślin na choroby i szkodniki.
Przyczyny chorowania roślin.

1. Nadmiar wody
Nadmierne podlewanie lub zastoiska wód opadowych mogą powodować zamieranie roślin. Pierwszym objawem jest strata soczystej zielonej barwy i stopniowe brązowienie od wierzchołków oraz zamieranie młodych przyrostów.

2. Uszkodzenia mrozowe ( wiosenne przymrozki )
Mimo dużej odporności na mróz thuja szmaragdowa często ulega uszkodzeniu przez majowe przymrozki.
Odmrożeniu ulegają młode przyrosty - wierzchołki rośliny tracą barwę i zamierają.
- aby chronić rośliny przed odmrożeniami nie należy nawozić ich zbyt wcześnie aby nie pobudzać nadmiernie  wegetacji.
- w chłodne dni  przed spodziewanymi przymrozkami nie podlewamy roślin wieczorem - mokre rośliny są bardziej wrażliwe na odmrożenia.

3. Fytoftoroza
 Choroba należąca do najgroźniejszych, wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Phytophthora spp.znanych jest ponad 80 gatunków z rodzaju Phytophthora. Patogen atakuje rosliny w warunkach bardzo wysokiej wilgotności  powietrza i w temperaturze od 20°C do 30°C. 
    Pierwsze objawy choroby widoczne są na częściach nadziemnych iglaków, najczęściej powodują one zahamowanie wzrostu.  Zainfekowana roślina  zmienia zabarwienie pędów, które wyglądają jak przypalone. Gałęzie stopniowo zamierają, a igły czy łuski zaczynają się przebarwiać na żółto, a potem zmieniają barwę na kolor brązowy i zasychają.

Niestety choroba atakuje również system korzeniowy i powoduje zamieranie podstawy łodygi. Przy podstawie pędu, po zdrapaniu kory, wyraźnie widoczna jest zbrązowiała chora tkanka. Po wyjęciu rośliny z ziemi zauważyć można, że najgrubsze korzenie stały się kruche i ciemno brązowe, a te drobne zgniły całkowicie. Po przekrojeniu wzdłuż głównego pędu wyraźnie widać czerwoną linię oddzielającą zdrową tkankę od chorej.

Silnie porażone rośliny najlepiej jest usunąć i spalić. Resztę roślin należy opryskać następującymi środkami,
Bravo 500 SC, Previcur 607 SL, Gwarant 500 SC, Mildex 711,9 WG.

3. Fuzarioza
Fuzarioza to choroba tuji wywołana grzybami z rodzaju Fusarium. Objawami są żółte owalne plamy oraz więdnięcie i usychanie igliwja.
Środki do zwalczania: Topsin M 500 SC, Bravo 500 SC, Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Dithane NeoTec 75 WG, Gwarant 500 SC, Rovral Flo 255 SC

4. Brązowienie igieł wewnątrz Szmaragdów
Jest to zjawisko całkiem normalne ( nie chorobowe ), thuje gubją najstarsze gałęzie i igliwie, ponieważ nie dociera do nich odpowiednia  ilość światła słonecznego.
Wymiana gałęzi zaczyna się przeważnie w połowie sierpnia i trwa do października.


Thuja occidentalis Smaragd - Żywotnik zachodni Szmaragd